Startuj z nami | Dzisiaj jest 16 sierpnia 2017 23:39. Imieniny Joachima, Rocha, Domarada    
               
                 

   Katalog firm
   Forum Kraków

   Informator:
   Kalendarium
   Dyżury aptek
   Taksówki
   Rozkład MPK
   Mapa miasta
   Autostopem
   Msze
   Korki
   Moje Miasto:
   Wydarzenia
   Multimedia
   Edukacja
   Polityka
   Zdrowie
   Gospodarka:
   Inwestycje
   Nieruchomosci
   Praca
   Turystyka
   Transport:
   Drogi
   Komunikacja
   Lotnisko
   Kolej
   Kultura:
   Kino i teatr
   Filharmonia
   Wystawy
   Koncerty
   Sport:
   Sport
Kominki Kraków
   Inne:
   Partnerzy
Kraker.pl > Informacje > Dawnych stolic czar – nie tylko Kraków!

Dawnych stolic czar – nie tylko Kraków!
2015-09-28 21:01

Dawnych stolic czar – nie tylko Kraków ma się czym pochwalić!

Dawniej były stolicami, dziś są „zwykłymi” miastami. Wiele z nich przyciąga jednak niezwykłą historią i wspaniałymi zabytkami. Tak jest w przypadku Krakowa, tak jest i w przypadku kilku innych miast europejskich. Które z nich warto odwiedzić?Varazdin – zapomniana stolica Chorwacji

Leży w północnej części kraju, może się pochwalić pomyślnym rozwojem gospodarczym i ciekawymi zabytkami. Mało kto jednak pamięta, że przez krótki czas to miasto pełniło rolę chorwackiej stolicy. I choć biura podróży chętnie organizują wczasy w tym kraju, to wycieczki po historycznych miastach tego państwa (dotyczy to w szczególności miast leżących poza terenem Dalmacji) wciąż są ofertą dość rzadką. Na szczęście dzięki ofertom wycieczek last minute pojawiającym się w katalogach takich biur, jak Rainbow Tours, można zwiedzać i Zagrzeb, i oddalony o 80 km od obecnej stolicy państwa Varazdin. Czy warto wybrać się w taką podróż? Miłośnicy historii z pewnością nie będą się w tym mieście nudzić. Barokowa świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znana jest jako miejsce koncertów muzyki dawnej, a i wystrój jej wnętrza skutecznie przyciąga uwagę gości. Stari Grad – renesansowy zamek, pełniący obecnie rolę muzeum miejskiego, to również bardzo ważna atrakcja na terenie dawnej stolicy Chorwacji. Pałac Patacic oraz średniowieczna rezydencja Ritz to kolejne zabytki, na które warto zwrócić uwagę w mieście, będące dawniej najważniejszym ośrodkiem w Chorwacji.

Roskilde – śladami historii przez Danię

Roskilde to miasto o ciekawej przeszłości, które wprawdzie stolicą Danii już nie jest, jednak ślady królewskiej chwały można tu dostrzec niemal na każdym kroku. To jedno z najstarszych miast Danii, które w połowie XV wieku utraciło swe znaczenie na rzecz Kopenhagi. Dumą miasta jest potężna katedra, znana też jako królewska nekropolia. Wspaniale prezentuje się też pałac królewski, który znajduje się w pobliżu katedry. W Roskilde czekają również ciekawe muzea, dzięki którym można lepiej poznać dzieje i miasta, i Danii. O historii miasta wspaniale opowiadają dokumenty i eksponaty, które zgromadzono w Muzeum Roskilde. Do początków państwa duńskiego nawiązują z kolei te eksponaty, które można zobaczyć w Muzeum Łodzi Wikingów. Czekają tu nie tylko wiekowe łodzie, ale i ciekawe warsztaty archeologiczne i historyczne, dzięki którym można odbyć wspaniałą podróż w czasie.

Sigtuna – poprzedniczka Sztokholmu

Dawna stolica Szwecji również ma wiele uroku. To najstarsze miasto w kraju oraz ważny ośrodek turystyczny, który może się pochwalić licznymi zabytkami. Nie brak tu ruin romańskich kościołów, które są najlepszymi dowodami na długą historię miasta. Zachwycić tu mogą i historyczne uliczki, i domy utrzymane w tradycyjnym stylu. Nie brak też na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy tak ważnych atrakcji, jakimi są runiczne kamienie. Miłośnicy historii powinni być też zadowoleni z możliwości zwiedzenia tutejszego Muzeum Archeologicznego, w którym zgromadzono wiele cennych eksponatów związanych z początkami tego niezwykłego miasta.

Dawne stolice są dziś ważnymi ośrodkami turystycznymi, które mogą się pochwalić i ciekawą historią, i wspaniałymi zabytkami. Choć znajdują się w cieniu obecnych stolic, gospodarka nadal odgrywa tam ważną rolę. Efekt? W dalszym ciągu zajmują bardzo ważne miejsce na mapie tych państw, których stolicami były przed wiekami.